20 Ιουνίου, 2024

Σημερα Πέμπτη 20 Ιουνίου, παραμονές του Αγίου Πνεύματος, πληροφορηθήκαμε πως το πλοίο της γραμμής «Φοίβος» που εκτελεί το δρομολόγιο Πειραιάς – Αίγινα – Μέθανα – Πόρος δεν θα πραγματοποιήσει το δρομολόγιο Παρασκευής και Σαββάτου για τεχνικούς λόγους.

Οι ενέργειές μας ήταν άμεσες.

Ο Δήμαρχος, κος Μούγιος Τάσος, επικοινώνησε με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας για να ενημερωθούμε για την εξέλιξη του θέματος, όπου και του απάντησε ότι θα ενημερώσει με δελτίο τύπου για την εξυπηρέτηση των επιβατών, το οποίο επισυνάπτεται παρακάτω.

Ενημέρωσε, επίσης, τους Βουλευτές της περιοχής μας, το γραφείο του αρμόδιου Υπουργού και τον Χωρικό Αντιπεριφερειάρχη.

Η λύση για την εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών πρέπει να είναι άμεση και έγκαιρη.

Κάθε μέρα που το δρομολόγιο δεν εκτελείται επιφέρει σπουδαίο πλήγμα στις τουριστικές, και όχι μόνο, δραστηριότητες των Μεθάνων αλλά και όλου του Δήμου μας.

Θα συνεχίσουμε αδιάκοπα την επικοινωνία μέχρι να δοθεί, ελπίζουμε, η λύση.

Last modified: 28 Ιουνίου, 2024