3 Αυγούστου, 2021

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ Γαλατάς, 03-08-2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ.

Η Κοινωφελής Επιχείρηση του Δήμου Τροιζηνίας – Μεθάνων σας ενημερώνει ότι, από την 1η Σεπτεμβρίου 2021, το Πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι» θα προσφέρει τις υπηρεσίες του και σε ωφελούμενους στη Δημοτική Ενότητα Μεθάνων.

Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών, σε άτομα με ποσοστό αναπηρίας από 67% και άνω το οποίο πιστοποιείται με απόφαση ΚΕΠΑ ή Υγειονομικών Επιτροπών που καθορίζουν την δια βίου κατάσταση υγείας του ωφελούμενου, καθώς και κατ΄εξαίρεση σε άτομα με εξαιρετικά σοβαρά προβλήματα υγείας, μοναχικά, που στερούνται οικογενειακού περιβάλλοντος. Επιπρόσθετα, κριτήριο αποτελεί το εισόδημα, το οποίο δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 8.000€ για ένα άτομο και τα 15.000€ για οικογένεια.

Δικαιολογητικά που απαιτούνται για την ένταξη στο Πρόγραμμα:

– Φωτοτυπία του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας
– Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου Υγείας
– Πιστοποιητικό Οικογενειακής κατάστασης
– Εκκαθαριστικό σημείωμα τρέχοντος έτους
– Βεβαίωση Υγειονομικής Επιτροπής αν πρόκειται για ΑΜΕΑ
– Συμπλήρωση Αίτησης Ένταξης στο Πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι»

Η υποβολή των αιτήσεων θα ξεκινήσει την Τετάρτη 04 Αυγούστου 2021 και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 18 Αυγούστου 2021.Οι αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται στο γραφείο της ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ. στο Δημοτικό Κατάστημα Γαλατά κατά τις εργάσιμες ώρες (08:00 – 16:00).

Παράλληλα, στις 11,12,13,16 και 17 Αυγούστου θα βρίσκεται εκπρόσωπος της ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ. στο Δημοτικό Κατάστημα Μεθάνων κατά τις ώρες 09:00 – 12:00, προκειμένου να παραλαμβάνει αιτήσεις ατόμων που αδυνατούν να μετακινηθούν στον Γαλατά.

Επιπρόσθετα, δίνεται η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής του αιτήματος, με αποστολή των δικαιολογητικών και συμπληρωμένης της αίτησης που επισυνάπτεται, στο dikedit@yahoo.gr. Η αίτηση θα πρωτοκολληθεί από υπάλληλο της ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ. και θα υπάρχει διαθέσιμο αντίγραφο στο γραφείο της Κοινωφελούς.

Οι αιτήσεις θα αξιολογηθούν από την υπεύθυνη του Προγράμματος, θα ακολουθήσει τελική έγκριση από το Διοικητικό Συμβούλιο της Κοινωφελούς και στη συνέχεια θα καταρτιστεί το οριστικό πρόγραμμα, ανάλογα με τον αριθμό των ωφελούμενων και τις ανάγκες τους.

Πατήστε στο παρακάτω docx αρχείο για να κατεβάσετε την αίτηση:

Αίτηση Ένταξης στο Πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι».docx

Πληροφορίες:
ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ.: 22980 – 42211 (εσωτ. 7)
Μέλλου Μαρία: 6974790096
Σούχλας Σωτήριος: 6970080064