29 Αυγούστου, 2023

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Χρηματοδότησης του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας για την Ενεργειακή Αναβάθμιση Δημοσίων Κτιρίων με τίτλο «Ηλέκτρα», ο Δήμος ολοκλήρωσε την εκπόνηση των απαραίτητων Μελετών και υπέβαλε δύο προτάσεις χρηματοδότησης:

– «Ενεργειακή Αναβάθμιση Δημοτικού Καταστήματος Γαλατά στο Δήμο Τροιζηνίας- Μεθάνων», συνολικού προϋπολογισμού 163.540,00 € συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. 24%.

– «Ενεργειακή Αναβάθμιση σχολικών εγκαταστάσεων στο Δήμο Τροιζηνίας- Μεθάνων», συνολικού προϋπολογισμού 336.380,92 € συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. 24%.

Αντικείμενο του έργου θα αποτελέσει η υλοποίηση δράσεων ενεργειακής αναβάθμισης (τόσο στο κτιριακό κέλυφος όσο και στις Η/Μ εγκαταστάσεις) καθώς και η εγκατάσταση συστημάτων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας στα εξής κτίρια:

– Δημοτικό Σχολείο Καλλονής,
– Γυμνάσιο Μεθάνων και
– Δημοτικό Κατάστημα Γαλατά

Πιο συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν οι εξής δράσεις:

– Δημοτικό Σχολείο Καλλονής: θερμομόνωση εξωτερικής τοιχοποιίας, εγκατάσταση νέου χυτοσιδήρου Λέβητα υψηλής απόδοσης, αναβάθμιση συστήματος φωτισμού, εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού Συστήματος με τη μέθοδο του Ενεργειακού Συμψηφισμού.

– Δημοτικό Κατάστημα Γαλατά: Αντικατάσταση κουφωμάτων, θερμομόνωση εξωτερικής τοιχοποιίας, θερμομόνωση στέγης, αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης, αναβάθμιση συστήματος φωτισμού, εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού Συστήματος με τη μέθοδο του Ενεργειακού Συμψηφισμού, εγκατάσταση συστήματος καταγραφής και επιτήρησης καταναλώσεων.

– Γυμνάσιο Μεθάνων: Αντικατάσταση κουφωμάτων, θερμομόνωση στέγης και δώματος, αναβάθμιση συστήματος φωτισμού, αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης, αντικατάσταση κλιματιστικών σωμάτων, εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού Συστήματος με τη μέθοδο του Ενεργειακού Συμψηφισμού.

Με την υλοποίηση αυτού του ιδιαίτερα σημαντικού έργου, ο Δήμος αποδεικνύει έμπρακτα την προσήλωση του στη μείωση των ενεργειακών καταναλώσεων καθώς και του περιβαλλοντικού αποτυπώματος των κτιριακών υποδομών του.

Last modified: 5 Σεπτεμβρίου, 2023