Ιστορική Μάχη της 12ης – 13ης Μαΐου 1821 στο ΒΑΛΤΕΤΣΙ

15 Μαΐου, 2023

«Αυτή η ένδοξος νίκη ήταν η κρίσις της Ελληνικής Επαναστάσεως, και εις αυτήν, χρεωστείται, η ανεξαρτησία της πατρίδος, καθ’ ότι, ενεθάρρυνε και εμψύχωσε τους Έλληνας».

Ο Δήμαρχος κ. Σωτήριος Αθ. Σούχλας, μέλη της Δημοτικής Αρχής, καθώς και Πολίτες του Δήμου μας, παρευρέθηκαν στις εκδηλώσεις εορτασμού της Επετείου της Ιστορικής Μάχης του Βαλτετσίου, την Κυριακή 14 Μαΐου 2023 στην Κοινότητα Βαλτετσίου, που πραγματοποίησε ο Δήμος Τρίπολης.

Ο Δήμαρχος Τροιζηνίας – Μεθάνων κατέθεσε στεφάνι στο μνημείο, αποδίδοντας ελάχιστο φόρο τιμής στους Ήρωες της Ιστορικής Νικηφόρου Μάχης του Βαλτετσίου.

Ευχαριστούμε τον Δήμαρχο Τρίπολης κ. Κωνσταντίνο Τζιούμη και τον Πρόεδρο της Κοινότητας Βαλτετσίου κ. Παναγιώτη Τσούκα για την ιδιαίτερα τιμητική πρόσκληση προς τον Δήμαρχο Τροιζηνίας – Μεθάνων.

Η Ιστορική Νίκη στο Βαλτέτσι αποτέλεσε το φωτεινό ορόσημο που θεμελίωσε την ελπίδα της νίκης και έδωσε το όραμα της ελευθερίας στους επαναστατημένους Έλληνες.

Υποκλινόμαστε με απόλυτο σεβασμό στο μεγαλείο αυτών των ΗΡΩΩΝ!!!

Last modified: 16 Μαΐου, 2023