Ανακοίνωση ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ. ξεκινούν οι αιτήσεις για παιδικό σταθμό και ΚΔΑΠ

Γαλατάς, 19-07-2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗ.Κ.Ε.ΔΗ.Τ.

ΞΕΚΙΝΟΥΝ οι ΑΙΤΗΣΕΙΣ για ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ και ΚΔΑΠ

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την Πρόσκληση της ΕΕΤΑΑ, από σήμερα Δευτέρα 19-07-2021 στις 11:00, ξεκινούν οι αιτήσεις για voucher για Παιδικούς και ΚΔΑΠ για τη σχολική χρονιά 2021-2022.

Οι γονείς θα πρέπει να έχουν ήδη υποβάλει την φορολογική τους δήλωση για φέτος (εισοδήματα έτους 2020) και να έχει ολοκληρωθεί και η εκκαθάριση της δήλωσης. Παρακαλούμε θερμά, όσοι δεν έχετε υποβάλει μέχρι σήμερα την Δήλωσή σας, να το δρομολογήσετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα, για να είναι έγκυρη η αίτησή σας.

Οι γονείς που ενδιαφέρονται να εγγράψουν τα παιδιά τους στον Παιδικό Σταθμό, θα πρέπει να επικοινωνούν τηλεφωνικά στο 2298035050, ώστε να ορίσουν ραντεβού για την υποβολή της αίτησής τους.

Οι γονείς που ενδιαφέρονται να εγγράψουν τα παιδιά τους στο ΚΔΑΠ, θα πρέπει να προσέρχονται καθημερινά 8:00 – 16:00 στο ΚΔΑΠ, έχοντας μαζί τους:

1. Τους κωδικούς taxis net και των δύο γονέων
2. Τα ΑΜΚΑ γονέων και παιδιών
3. Και πάντα με χρήση προστατευτικής μάσκας

Τα δικαιολογητικά των μητέρων:

1. Με κάρτα ανεργίας
2. Μισθωτών (ιδιωτικοί υπάλληλοι ή ΙΔΟΧ)
θα αντλούνται και θα συμπληρώνονται αυτόματα στην αίτηση από το σύστημα.

Για τις μητέρες που είναι:

1. Αυτοαπασχολούμενες – Ελ. Επαγγελματίες
2. Αγρότισσες (ασφαλισμένες στον “ΟΓΑ”)
3. Διαζευγμένες ή σε Διάσταση
Θα μπορούμε να αντλήσουμε όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά από τις αντίστοιχες πλατφόρμες, κάνοντας χρήση των κωδικών taxis net που θα έχουν μαζί τους.

Οι μητέρες που είναι αλλοδαπές από χώρες εκτός ΕΕ θα πρέπει να έχουν Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης από τη χώρα τους, μεταφρασμένο από αρμόδια αρχή, το οποίο να έχει εκδοθεί από την 01/01/2021 και μετά.

Τα ίδια ακριβώς δικαιολογητικά ισχύουν και για τις δύο Δομές.

Η περίοδος των αιτήσεων θα διαρκέσει δύο εβδομάδες.

Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα:
☎️ 2298035050 Παιδικός Σταθμός
☎️ 2298043394 ΚΔΑΠ