27 Απριλίου, 2021

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ, Γαλατάς, 27-04-2021

Ο Δήμος Τροιζηνίας – Μεθάνων σας ενημερώνει ότι εκδόθηκε η προδημοσίευση της 3ης Πρόσκλησης για την υποβολή αιτήσεων στήριξης προς ένταξη στο Υπομέτρο 6.1 «Εγκατάσταση Νέων Γεωργών» του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014 – 2020».

Στο πλαίσιο αυτό, προβλέπεται η παροχή κατ’ αποκοπή οικονομικών ενισχύσεων σε νέους που δεν έχουν υπερβεί το 41ο έτος της ηλικίας τους για την είσοδο και παραμονή στη γεωργική απασχόληση και την πρώτη τους εγκατάσταση, ως αρχηγών, σε γεωργικές εκμεταλλεύσεις.

Το πρόγραμμα εφαρμόζεται σε περιοχές όπου η αγροτική δραστηριότητα είναι σημαντική, κάτι που ισχύει και στην περιοχή μας.

Ως έτος αναφοράς της αίτησης στήριξης ορίζεται το 2021. Συνεπώς, η αίτηση στήριξης συντάσσεται με βάση την Ενιαία Αίτηση Στήριξης έτους 2021.

Το ποσό στήριξης κυμαίνεται από 35.000 € έως 40.000 € ανάλογα με την βασική κατεύθυνση της γεωργικής εκμετάλλευσης στη μελλοντική κατάσταση και την περιοχή μόνιμης κατοικίας.

Προϋπόθεση συμμετοχής στο Πρόγραμμα είναι το μέγεθος παραγωγικής δυναμικότητας (εκφρασμένη ως τυπική απόδοση) να είναι μεγαλύτερο ή ίσο των 12.000 € ή 10.000 € ή 8.000 € ανάλογα με τον τόπο μόνιμης κατοικίας.

Η προδημοσίευση είναι αναρτημένη στις ιστοσελίδες του ΥΠΑΑΤ agrotikianaptixi.gr και minagric.gr και στο site της Περιφέρειας Αττικής (patt.gov.gr)

Last modified: 27 Απριλίου, 2021