20 Ιανουαρίου, 2021

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ, Γαλατάς, 20-01-2021

Ο Δήμος Τροιζηνίας – Μεθάνων σας ενημερώνει ότι αποδέχθηκε συνεργασία με τα Προγράμματα Ψυχικής Υγείας του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ειδικότερα για το ετήσιο σεμινάριο με τον τίτλο: «Ψυχολογία για όλους».

Η διαρκής επιμόρφωση αποτελεί αναμφισβήτητα την αποτελεσματικότερη και υγιέστερη διέξοδο από τα προβλήματα της καθημερινότητας.

Το Ετήσιο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με τίτλο: «Ψυχολογία για όλους», αφορά τη διάδοση της Ψυχολογίας στον ευρύ πληθυσμό και βασίζεται σε μικτή διδασκαλία, τόσο στην εξ αποστάσεως ασύγχρονη, η οποία περιλαμβάνει ασύγχρονη – αυτόνομη μελέτη διδακτικού υλικού, χωρισμένου σε μηνιαίες διδακτικές ενότητας, όσο και στη σύγχρονη διδασκαλία μέσω της πλατφόρμας ZOOM.

Το πρόγραμμα είναι ετήσιο, έχει πάρει παράταση και αρχίζει τον Φεβρουάριο του 2021 (Έναρξη μαθημάτων: 01.02.2021 – Λήξη μαθημάτων: 01.02.2022), ενώ οι εγγραφές μπορούν να γίνονται έως 31 Ιανουαρίου 2021.

Ειδικά για τους Πολίτες του Δήμου μας το κόστος συμμετοχής από τα 250 ευρώ ετησίως, ορίζεται στα 100 ευρώ ετησίως. Η προσφορά αφορά όλους τους Κατοίκους του Δήμου, ανεξάρτητα από το αν είναι Δημότες ή όχι.

Η βεβαίωση που απονέμεται είναι από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Πανεπιστημίου Αιγαίου, αποδίδονται Ευρωπαϊκές Μονάδες Επαγγελματικής Κατάρτισης ECVET (22,50) και μοριοδοτείται, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, για ορισμένα επαγγέλματα, όπως οι εκπαιδευτικοί.

Προκήρυξη προγράμματος: http://ppy.aegean.gr

Σύνδεσμος εγγραφής: https://epos.ru.aegean.gr/?id=444

Το πρόγραμμα επικεντρώνεται στις παρακάτω ενότητες:

1. Εξελικτική Ψυχολογία- Γνωστική και Συναισθηματική ανάπτυξη κατά την εμβρυϊκή, βρεφική, παιδική και εφηβική ηλικία

2. Εξελικτική Ψυχοπαθολογία για Παιδιά και Εφήβους

3. Έμφυλες ταυτότητες και σύγχρονες μορφές οικογένειας

4. Θετική Ψυχολογία

5. Νοημοσύνη, πολλαπλή και συναισθηματική νοημοσύνη- Τεστ αξιολόγησης

6. Η ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης κατά την παιδική και εφηβική ηλικία. Επαγγελματική απόφαση και αυτοεκτίμηση

7. Ψυχομετρικά τεστ, παιδικό ιχνογράφημα, παιγνιοθεραπεία, δραματοθεραπεία

8. Εισαγωγή στην Ειδική Αγωγή