Δημοτικές Ενότητες, περιγραφή και γεωγραφικά στοιχεία του Δήμου Τροιζηνίας-Μεθάνων

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΡΟΙΖΗΝΟΣΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΕΘΑΝΩΝ

Πατήστε στους παραπάνω συνδέσμους για να δείτε τις Δημοτικές Ενότητες του Δήμου Τροιζηνίας-Μεθάνων

Ο Δήμος Τροιζηνίας-Μεθάνων είναι Δήμος της περιφερειακής ενότητας Πειραιώς & Νήσων, στην περιφέρεια Αττικής και δημιουργήθηκε το 2010 με εφαρμογή του Προγράμματος Καλλικράτης, από τη συνένωση των προϋπαρχόντων Δήμων Τροιζηνίας και Μεθάνων.

Διοικητικά ανήκει στην περιφερειακή ενότητα Πειραιώς & Νήσων της περιφέρειας Αττικής και εκκλησιαστικά εντάσσεται στην Ιερά Μητρόπολη Ύδρας, Σπετσών, Αιγίνης, Ερμιονίδος και Τροιζηνίας.

Αποτελείται από δύο Δημοτικές ενότητες, της Τροιζήνος και των Μεθάνων, που αριθμούν δέκα Κοινότητες, στο γεωφυσικό διαμέρισμα της Πελοποννήσου.

Ο Δήμος βρίσκεται στο γεωφυσικό Διαμέρισμα της Πελοποννήσου και έχει έκταση 240,86 τ.χλμ. Έχει πληθυσμό 6.118 κατοίκων, σύμφωνα με την απογραφή του 2021, και είναι ο 256ος μεγαλύτερος Δήμος της Ελλάδας με έδρα τον Γαλατά.

Ο Δήμος βρίσκεται στο νοτιοανατολικό άκρο της Αργολικής χερσονήσου, στην ανατολική Πελοπόννησο και συνορεύει δυτικά, βόρεια και νότια με το νομό Αργολίδας και πιο συγκεκριμένα με τους Δήμους Επιδαύρου (βορειοδυτικά), Κρανιδίου (δυτικά) και Ερμιόνης (νότια-νοτιοδυτικά).

Βρέχεται δυτικά και βόρεια από τον Κόλπο της Επιδαύρου, ανατολικά και νότια από τον Σαρωνικό Κόλπο, ενώ χωρίζεται ανατολικά από το γειτονικό νησί του Πόρου με μία πολύ στενή λωρίδα θάλασσας.

Το έδαφος του Δήμου ως επί το επί το πλείστον είναι ανώμαλο μορφολογικά και καλύπτεται στο μεγαλύτερο τμήμα του από τους ορεινούς όγκους Ορθολίθι (1.105 μ.) και Αδέρες (721 μ.), οι οποίες οριοθετούν παράλληλα και τα βορειοδυτικά και δυτικά χερσαία σύνορα του Δήμου.

Η πιο ομαλή και εύφορη περιοχή του Δήμου είναι η πεδιάδα της Τροιζήνας που βρίσκεται στο κέντρο περίπου του Δήμου και οριοθετείται περιμετρικά από τον Γαλατά στα νότια-ανατολικά, τους οικισμούς Βύδι και Άγιος Γεώργιος στα ανατολικά, Άγιος Κωνσταντίνος στα βόρειο-ανατολικά, Τροιζήνα στα δυτικά και της Ψήφτας στα βορειοδυτικά.

Στο βόρειο τμήμα του Δήμου βρίσκεται η ηφαιστειογενής χερσόνησος των Μεθάνων, η οποία διαθέτει 30 ηφαιστειακούς δόμους και συνδέεται με το υπόλοιπο ηπειρωτικό τμήμα του Δήμου με μια στενή λωρίδα γης, μοιάζοντας με νησί κοντά στις ακτές του Αργολικού κόλπου.

Είναι ένας τόπος με σπάνια φυσική ομορφιά και προσφέρεται για εξορμήσεις, τόσο για αρχαιολάτρες, όσο και για ανήσυχους φυσιολάτρες. Καθαρές ακτές και παραλίες, προστατευόμενος υδροβιότοπος, ηφαίστειο, ιαματικές πηγές, αξιοθέατα και σημαντικοί αρχαιολογικοί χώροι συνθέτουν το τοπίο της περιοχής.

Διοικείται από 19μελές Δημοτικό Συμβούλιο και η σημερινή Δημοτική Αρχή με επικεφαλής τον Δήμαρχο Αναστάσιο Μούγιο αναδείχθηκε για πρώτη φορά από τις Δημοτικές Εκλογές του 2023.

ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΟΝ ΓΑΛΑΤΑΠΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΑ ΜΕΘΑΝΑ
Λιμεναρχείο Πειραιά213 2147600