Πιστοποιητικά που εκδίδονται από το Ληξιαρχείο

ΔΗΛΩΣΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

Υπόχρεοι για την δήλωση γέννησης είναι ο πατέρας, η μητέρα, ο γιατρός, η μαία και κάθε τρίτος που παραστάθηκε στον τοκετό.

Δικαιολογητικά για Έλληνες πολίτες

1. Πιστοποιητικό γέννησης από το νοσοκομείο ή την κλινική.

2. Ληξιαρχική πράξη Γάμου των γονέων με την πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων.

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης των γονέων.
  4. Δελτία ταυτότητας των γονέων.

6. Ο Ασφαλιστικός φορέας

Για πολίτες τρίτων χωρών:

1. Πιστοποιητικό γέννησης από το νοσοκομείο ή την κλινική.

2. Ληξιαρχική πράξη Γάμου των γονέων επίσημα μεταφρασμένη.

3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης των γονέων επίσημα μεταφρασμένο.

4. Διαβατήρια των γονέων.

6. Ο Ασφαλιστικός φορέας

Τα ξενόγλωσσα πιστοποιητικά πρέπει να είναι μεταφρασμένα από τη μεταφραστική Υπηρεσία του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών ή την αντίστοιχη Ελληνική προξενική αρχή της χώρας έκδοσης του πιστοποιητικού, ή από Έλληνα δικηγόρο, ή από πτυχιούχο μεταφραστή του τμήματος Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου και όχι από μεταφραστικά γραφεία

ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ

Η βάπτιση δηλώνεται στο Ληξιαρχείο που δηλώθηκε η γέννηση ή στο Ληξιαρχείο του τόπου τέλεσης του μυστηρίου. Υπόχρεοι για την δήλωση βάπτισης είναι: Οι γονείς, ο ανάδοχος, οι συγγενείς εξ αίματος μέχρι τρίτου βαθμού, ο ίδιος ο βαπτισθείς που έχει συμπληρώσει το 14ο έτος.

Δικαιολογητικά

1. Δήλωση βαπτίσεως την οποία συντάσσει ο Ιερέας υπογεγραμμένη από τους δύο γονείς, τον ιερέα και τον ανάδοχο.

2. Ταυτότητα ή διαβατήριο του δηλούντα
ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ

Η ονοματοδοσία γίνεται με δήλωση και των δύο γονέων ή μόνο του ενός ο οποίος όμως θα πρέπει να έχει έγγραφη εξουσιοδότηση από τον άλλο θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής, στο Ληξιαρχείο που δηλώθηκε η γέννηση ή στο Ληξιαρχείο του τόπου κατοικίας των γονέων.

Δικαιολογητικά

1. Δελτίο αστυνομικής ταυτότητας, Διαβατήρια των δύο γονέων & άδεια παραμονής (υπήκοοι τρίτων χωρών).

2. Έγγραφη εξουσιοδότηση.
ΔΗΛΩΣΗ ΓΑΜΟΥ

Υπόχρεοι για την δήλωση Γάμου είναι: Ο ένας εκ των δύο συζύγων ή τρίτος με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.

Δικαιολογητικά

1. Δήλωση γάμου από τον Ιερέα ή το Δήμαρχο.

2. Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων από την εκκλησία ή το Δήμο.

3. Πιστοποιητικό γεννήσεως και για τους πολίτες τρίτων χωρών επίσημα μεταφρασμένο.

4. Δελτία ταυτότητας, Διαβατήριο για πολίτες τρίτων χωρών.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΦΩΝΟΥ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ

Υπόχρεοι για την δήλωση Συμφώνου Συμβίωσης είναι: Ο ένας εκ των δύο συμβαλλομένων ή τρίτος με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο.

1. Σύμφωνο Συμβίωσης.

2. Ταυτότητες των συμβαλλομένων.

4. Δελτία ταυτότητας, Διαβατήριο για πολίτες τρίτων χωρών.

ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ

Υπόχρεοι για την δήλωση Διαζυγίου είναι: Ο ένας εκ των δύο συζύγων ή τρίτος με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο

1. Αίτηση

2. Επικυρωμένο αντίγραφο δικαστικής απόφασης λύσεως του γάμου
  3. Επικυρωμένο αντίγραφο διαζευκτηρίου

4. Πιστοποιητικό τελεσιδικίας του Γραμματέα Πρωτοδικών απ΄ όπου προκύπτει το αμετάκλητο της δικαστικής απόφασης (πολιτικός γάμος)

5. Ταυτότητα / Άδεια παραμονής / Διαβατήριο του δηλούντα
ΔΗΛΩΣΗ ΘΑΝΑΤΟΥ

Η δήλωση θανάτου γίνεται στο Ληξιαρχείο του τόπου θανάτου ή στο Ληξιαρχείο του Τόπου Ταφής.

Εμπρόθεσμη προθεσμία δήλωσης: Εντός 24 ωρών από το γεγονός.

Εκπρόθεσμη προθεσμία δήλωσης: Δηλώνεται με εισαγγελική έγκριση, αν ο νεκρός έχει ενταφιαστεί, από την 24η ώρα και μέχρι την 30η ημέρα, ενώ μετά την 30η ημέρα δηλώνεται με δικαστική απόφαση.

Σε περίπτωση που δεν έχει ενταφιασθεί, δηλώνεται κανονικά, ανεξάρτητα αν πέρασαν οι 24 ώρες από τον θάνατο.

Δικαιολογητικά

1. Ιατρικό πιστοποιητικό θανάτου.

2. Αστυνομική Ταυτότητα του θανόντος ή της θανούσης.

3. Το Α.Φ.Μ. και το Α.Μ.Κ.Α. του θανόντος ή της θανούσης.

4. Ο Ασφαλιστικός φορέας