Δωρεάν Προληπτικές Εξετάσεις για Παιδιά από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στον Δήμο Τροιζηνίας-Μεθάνων 16-20 Ιανουαρίου 2023  (16/01/2023)

Δωρεάν Προληπτικές Εξετάσεις για Παιδιά από «Το Χαμόγελο του Παιδιού»
στον Δήμο Τροιζηνίας-Μεθάνων 16-20 Ιανουαρίου 2023

Από τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023 έως και την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023, στο πλαίσιο της Δράσης Προληπτικής Ιατρικής / Οδοντιατρικής «ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ» που υλοποιεί ο Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού» από το 2002, θα πραγματοποιηθούν δωρεάν προληπτικές ιατρικές / οδοντιατρικές εξετάσεις σε παιδιά/μαθητές του Δήμου Τροιζηνίας-Μεθάνων.

Το Κινητό Πολυιατρείο «Ιπποκράτης»  του Οργανισμού θα βρίσκεται στην Δυτική Παραλία Γαλατά από την Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023 έως και την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023 και ώρες 9:00 έως 17:00

Καθημερινά 09:00 – 13:00 θα εξετάζονται μαθητές Δημοτικού από όλα τα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Τροιζηνίας – Μεθάνων, οι οποίοι θα μεταφέρονται στο κινητό Πολυιατρείο με μέριμνα του Δήμου.

Ειδικά όσον αφορά το Δημοτικό Σχολείο Γαλατά
, θα εξεταστούν εντός του σχολικού ωραρίου (09:00 – 13:00), μαθητές της Α΄ και Β΄ Δημοτικού, συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικό, την Πέμπτη 19 και την Παρασκευή 20/01.

Για τους μαθητές των τάξεων Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ που ενδιαφέρονται να εξετασθούν, θα πρέπει οι γονείς/κηδεμόνες τους να κλείσουν ραντεβού όποια ημέρα επιθυμούν από 13:00 έως 17:00.

Οι γονείς/κηδεμόνες που θα κλείσουν απογευματινό ραντεβού θα συνοδεύσουν οι ίδιοι τα παιδιά τους και θα έχουν μαζί το έντυπο συναίνεσης που τους δόθηκε από το Δημοτικό Σχολείο Γαλατά.

Παράλληλα εντός του απογευματινού ωραρίου υπάρχει η δυνατότητα να κλείσουν ραντεβού και γονείς παιδιών που φοιτούν σε Νηπιαγωγείο, Γυμνάσιο ή Λύκειο,
μέχρι εξαντλήσεως του προκαθορισμένου αριθμού παιδιών που μπορούν να εξετάσουν οι εθελοντές ιατροί, κατά τις ώρες 13:00 – 17:00.

Τηλέφωνο επικοινωνίας για ραντεβού 6976192094 (κα Τσαλή Φωτεινή).

Υπεύθυνη δράσης στον Δήμο Τροιζηνίας – Μεθάνων και αρμόδια για πληροφορίες κα Μέλλου Μαρία 6974790096.

Η Δράση διοργανώνεται από «Το Χαμόγελο του Παιδιού», σε συνεργασία με τον Οδοντιατρικό Σύλλογο Πειραιά, τον Ιατρικό Σύλλογο Πειραιά, το Γενικό Νοσοκομείο «Τζάνειο», Γενικό Νοσοκομείο Νίκαιας Πειραιά «Άγιος Παντελεήμων», υπό την αιγίδα του Δήμου Τροιζηνίας-Μεθάνων και υλοποιείται με την αρωγή του ΟΠΑΠ.

Για την υλοποίηση της Δράσης «Το Χαμόγελο του Παιδιού» θα διαθέσει το Κινητό Πολυιατρείο «Ιπποκράτης» του Οργανισμού, στο  οποίο καθημερινά θα βρίσκονται εθελοντικά Οδοντίατροι και Γιατροί, Μέλη του Οδοντιατρικού Συλλόγου Πειραιά και του Ιατρικού Συλλόγου Πειραιά, καθώς και εξειδικευμένο προσωπικό του Οργανισμού.

Η Δράση της Προληπτικής Ιατρικής/Οδοντιατρικής «ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ» θα πραγματοποιηθεί με απόλυτη τήρηση όλων των μέτρων ασφάλειας κατά της covid19.