Ο Δήμος Τροιζηνίας – Μεθάνων καταδικάζει τον βανδαλισμό από αγνώστους σε κλίμακα στο Γαλατά  (26/11/2022)

Ο Δήμος Τροιζηνίας – Μεθάνων καταδικάζει τον βανδαλισμό από αγνώστους σε κλίμακα στο Γαλατά.

Για αδιευκρίνιστους λόγους, κάποιοι, αποφάσισαν να καταστρέψουν φωτιστικά σώματα σε μία κλίμακα. Ορισμένα τα διέλυσαν και ορισμένα τα αφαίρεσαν!

Υπενθυμίζεται ότι, η αναβάθμιση των κλιμάκων στον Γαλατά ολοκληρώθηκε μόλις στο τέλος του φετινού καλοκαιριού. Τα φωτιστικά σώματα που τοποθετήθηκαν είναι φωτοβολταικά φωτιστικά κολωνάκια, τα οποία φωτίζουν τη διαδρομή αξιοποιώντας την ηλιακή ενέργεια.

Προφανώς κάποιοι ενοχλούνται από την ποιοτική και αισθητική αναβάθμιση των χώρων αυτών!

Οι καταστροφές των δημόσιων χώρων δεν περνούν κανένα μήνυμα, δεν έχουν καμιά ιδεολογία!
Έχουν μόνο ιδεολογικά προσχήματα… και «άγνωστα» κίνητρα…
Φανερώνουν ασέβεια, έλλειψη παιδείας και κοινωνικής συνείδησης!
Περιφρονούν και προσβάλλουν όλους τους Πολίτες, καθώς, κάθε έργο γίνεται με χρήματα όλων των Πολιτών!

Καταδικάζουμε κάθε μορφή βανδαλισμού και είμαστε ευθέως απέναντι σε «ανθρώπους» που δε σέβονται τίποτα!

Τέτοιες ενέργειες δεν «χωρούν» σε μια κοινωνία που θέλει να προοδεύσει.

Απευθύνουμε έκκληση, προκειμένου ο καθένας από εμάς και όλοι μαζί, να γίνουμε φύλακες της ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

Η Δημοτική Αρχή ξεκαθαρίζει πως θα συνεχίσει τον αγώνα της δημιουργίας, σε πείσμα των οπαδών της καταστροφής!