Δελτίο τύπου για μία πρόσφατη δημοσίευση  (10/07/2018)
Η πρόσφατη δημοσίευση με τίτλο «Coccolithophore community response along a natural CO2 gradient off Methana (SW Saronikos Gulf, Greece, NE Mediterranean)» στο παγκόσμιου κύρους επιστημονικό περιοδικό PLOSOne από ομάδα Ελλήνων και Γερμανών επιστημόνων που συμμετείχαν στο ερευνητικό έργο IKYDA2016, μας δίνει μια γεύση από το μέλλον των ωκεανών σε συνθήκες παγκόσμιας θέρμανσης και αποκαλύπτει τις απεριόριστες δυνατότητες του έμβιου κόσμου να διαχειριστεί τις αντίστοιχες περιβαλλοντικές πιέσεις.

Οι ερευνητικές αποστολές στην θαλάσσια περιοχή των Μεθάνων στα πλαίσια του ερευνητικού προγράμματος συνεργασίας του ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ / ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ & ΓΕΩΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ με το UNIVERSITY OF BREMEN / DEPARTMENT OF GEOSCIENCES και Υπεύθυνες την Καθηγήτρια ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ και την Επικ. Καθηγήτρια ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΟΜΙΚΟΥ, με την αρωγή του Δήμου Τροιζηνίας-Μεθάνων, είχαν στόχο να μελετήσουν τις επιπτώσεις της οξίνισης των ωκεανών, σε θαλάσσιους μικροοργανισμούς, σε ένα μοναδικό εργαστήριο φυσικής προσομοίωσης της κλιματικής αλλαγής, που συνδυάζει την ενεργειακή ηφαιστειακή δραστηριότητα με τις φυσικές υποθαλάσσιες διαφυγές αερίου διοξειδίου του άνθρακα.

Τα κοκκολιθοφόρα είναι μονοκύτταροι φυτοπλαγκτονικοί οργανισμοί του παγκόσμιου ωκεανού, οι οποίοι βιορυκτοποιούν ανθρακικό ασβέστιο εξισορροπώντας την συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα στο θαλάσσιο περιβάλλον και συμβάλλοντας ουσιαστικά στην ομαλή λειτουργία του παγκόσμιου κύκλου του άνθρακα και στη ρύθμιση του φαινομένου του θερμοκηπίου.

Η επιστημονική δημοσίευση στο περιοδικό PLOSOne κατέδειξε τις μοναδικές δυνατότητες των κοκκολιθοφόρων να ανταπεξέρχονται το κίνδυνο της διαλυτοποίησης εξαιτίας των επιθετικών συνθηκών χαμηλού pH<7 -όξινο θαλάσσιο περιβάλλον- στρέφοντας τη παραγωγικότητά τους σε φάση απλού γονιδιώματος (1Ν), με αφθονίες που φθάνουν σε 25.000 κύτταρα στο λίτρο του θαλασσινού νερού. Η συμπεριφορά αυτή είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, καθώς η φάση απλού γονιδιώματος (ολοκοκκόλιθοι) βιοορυκτοποιεί ανθρακικό ασβέστιο πλούσιο σε μαγνήσιο, επομένως θεωρητικά είναι και η πλέον ευδιάλυτη σε όξινες συνθήκες.

Το ιδιαίτερο επιστημονικό ενδιαφέρον που παρουσιάζει ο θαλάσσιος χώρος των Μεθάνων τον καθιστά πεδίο προσέλκυσης επιστημόνων από όλο τον κόσμο, καθώς προσφέρεται ιδιαίτερα για επιτόπιες ερευνητικές αλλά και εκπαιδευτικές διαδικασίες που έχουν τη δυνατότητα να καταστήσουν την περιοχή ως σημαντικό πόλο έλξης περιβαλλοντικού και εκπαιδευτικού τουρισμού, καταδεικνύοντας την άμεση σχέση που μπορεί να αποκτήσει η επιστημονική δραστηριότητα με τις ανάγκες της κοινωνίας!